اثبات سهام (PoS) چیست؟

اثبات سهام (PoS) یک مکانیسم اجماع است که به کسانی که دارای مقدار مشخصی از یک رمزارز هستند، قدرت اعتبار معاملات و ایجاد بلوک های جدید برای ان شبکه رمزنگاری را می دهد. در مقایسه با سایر پروتکل های اجماع، اثبات سهام سریع تر است، هزینه های معامله کمتری را ارائه می دهد و نیاز به قدرت محاسباتی کمتری دارد.

کلیدی

 • اثبات سهام روشی است که توسط شبکه های رمزنگاری شده برای تایید و تایید معاملات جدید استفاده می شود.
 • اثبات سهام سریع تر، هزینه پایین تر و انرژی کارامد تر از روش اثبات کار محبوب تر است.
 • اثبات سهام دارای یک خطر امنیتی است زمانی که تعداد کمی از صاحبان بخش بزرگی از ارزش ارز شبکه را کنترل می کنند، اما بعید است که با ارزهای بزرگ و گسترده برگزار شود.

چگونه اثبات سهام کار می کند

اثبات سهام یک مکانیسم اجماع رمزنگاری است که در ان استخراج و امنیت شبکه توسط حساب هایی که بیشترین سهام را در شبکه دارند تعیین می شود. این مفهوم توسط سانی کینگ و اسکات نادال در یک کاغذ سفید ۲۰۱۲ برای PPCoin معرفی شد.
مکانیسم اجماع روشی است که رایانه هایی که دفاتر کل رمزنگاری را اجرا می کنند برای ردیابی معاملات، برقراری ارتباط با یکدیگر و حفظ امنیت شبکه استفاده می کنند.

بر خلاف سایر پروتکل های اجماع مانند اثبات کار، که در ان رایانه های تشنه قدرت در سراسر جهان برای اعتبار گروه بعدی معاملات، شناخته شده به عنوان یک بلوک، رقابت می کنند.

با اثبات سهام، کامپیوترها با هم کار می کنند تا تصمیم بگیرند که کدام گره (کامپیوتر) بلوک بعدی را تایید می کند. اعضای شبکه با سهم خاصی در رمزنگاری به طور تصادفی برای ایجاد بلوک های جدید و اعتبار معاملات جدید انتخاب می شوند. سپس به این اعضا برای کارشان پاداش داده می شود.

کسانی که سهام بیشتری دارند – مقدار بیشتری از ارز که در کیف پول نگهداری می شود – شانس بیشتری برای تایید یک بلوک و کسب هزینه معامله دارند.

اثبات سهام بیشتر به مدل هایی تبدیل شده است که در ان کسانی که دارای مقادیر کمی از رمزارزها هستند می توانند انها را از طریق یک استخر سهام برای به دست اوردن پاداش، و یا جایی که هزینه های معامله ممکن است بین اعتبار سنجان با استفاده از یک روش متفاوت تقسیم شود.

در حالی که اثبات سهام چندین مزیت عمده نسبت به روش اثبات کار  ارائه می دهد، سه مزیت قابل توجه معاملات سریع تر، هزینه های پایین تر و استفاده از انرژی پایین تر است.

بزرگترین نقطه ضعف اثبات سهام زمانی اتفاق می افتد که کسی یا گروهی بیش از ۵۰ درصد از یک ارز را جمع اوری کند. گره ها و اعتبار سنج ها با رای انتخاب می شوند و کسانی که سهام بیشتری دارند رای بیشتری دریافت می کنند. اگر کسی ۵۱٪ یا بیشتر را جمع اوری کند، به طور موثر ۱۰۰٪ کنترل بلاک چین را در اختیار دارد و می تواند به نفع خود به ضرر دیگران در شبکه در انچه که به عنوان یک حمله ۵۱٪ شناخته می شود، عمل کند.

این امر با ارزهای بزرگ مانند اتریوم بسیار بعید است، جایی که برای انجام ان به پول زیادی نیاز دارد و خطر بزرگتری با ارزهای کوچکتر و متمرکزتر است.

در حالی که استخراج توکن های رمزنگاری شده پاداش و انگیزه می گیرند، سیستم اثبات سهام نیز رفتار بد را از راه کاهش سهام، خروج از شبکه و سایر مجازات ها از بین می برد.

اثبات سهام (POS) در مقابل اثبات کار (PoW)

اثبات سهام و اثبات کار دو پروتکل اجماع محبوب در میان بلاک چین ها برای تایید داده ها و حفظ زیرساخت های انها است. همانطور که در بالا ذکر شد، در یک پروتکل اثبات سهام، اعضای شبکه، به طور تصادفی اعضای دیگری را که دارای سهام در رمزنگاری هستند برای تایید معاملات انتخاب می کنند.

این متفاوت از اثبات کار، مکانیسم اجماع مورد استفاده توسط بیت کوین است. با اثبات کار، رایانه های شناخته شده به عنوان معدنچیان برای ایجاد بلوک های جدید و کسب هزینه های استخراج رقابت می کنند. با اثبات سهام، هیچ رقابتی وجود ندارد.

از انجا که هیچ رقابتی در اثبات سهام وجود ندارد، منابع محاسباتی کمتری استفاده می شود و مصرف انرژی را کاهش می دهد. شبکه بیت کوین اغلب به دلیل مصرف عظیم انرژی مورد انتقاد قرار گرفته است، در حالی که سایررمزارزهابه لطف PoS خود را به عنوان انرژی کارامد تر تبلیغ می کنند.

توجه داشته باشید

Ethereum به عنوان یک پلت فرم اثبات کار اغاز شد، اما به یک پلت فرم اثبات سهام با ارتقاء تماس ادغام در سپتامبر ۲۰۲۲ تبدیل شد. با این حرکت، شبکه اتریوم امیدوار است مصرف انرژی خود را ۹۹.۹۵٪ کاهش دهد.

ارزهای رمزنگاری شده با استفاده از اثبات سهام

شبکه هایی که از اثبات سهام استفاده می کنند به راحتی در میان چشم انداز رمزنگاری شده پیدا می شوند. در اینجا لیستی از چندین سیستم عامل محبوب با استفاده از اثبات روش اعتبار سنجی سهام است: ۶۷۸۹۱۰

 • کاردانو
 • الگورند
 • ان اکس تی
 • کیهان
 • تورچین

مزایا و معایب اثبات سهام

مزایا

 • زمان معامله سریع
 • هزینه های شبکه پایین
 • انرژی کارامد

منفی

 • ۵۱٪ خطر امنیتی

جوانب مثبت توضیح داده شده

 • زمان معامله سریع: در مقایسه با اثبات رقابتی ارزهای کار، اثبات سهام زمان معامله سریع را ارائه می دهد و از حجم معاملات بالاتر پشتیبانی می کند.
 • هزینه های شبکه پایین: اثبات ارزهای سهام به طور معمول هزینه های بسیار پایین را به دلیل روش اعتبار سنجی شبکه کارامد می پردازند.
 • انرژی کارامد: رایانه های کمتر و رقابت کمتر به این معنی است که اثبات سکه های سهام نیاز به انرژی نسبتا کمی برای حفظ دارد.

معایب توضیح داده شده

 • خطر امنیتی: با کامپیوترهای کمتری که کنترل شبکه را در دست دارند، خطرات امنیتی اضافه شده است. قابل توجه است که اگر کسی ۵۱ درصد یا بیشتر از یک رمزارز را کنترل کند، کنترل موثری بر کل شبکه دارد.

جایگزین برای اثبات سهام

اثبات سهام به نظر می رسد یک اجماع عمومی و روش اعتبار سنجی است که پیش می رود، اما این تنها انتخاب نیست. در اینجا انواع دیگری از اعتبار سنجی بلاک چین برای دانستن وجود دارد و برخی از انها از اثبات سهام تکامل یافته اند:

 • اثبات کار: روش پشت بیت کوین، اثبات کار متکی به معدنچیان رقابت برای ایجاد بلوک بعدی و کسب پاداش است.
 • اثبات واگذاری سهام: با این تنوع اثبات سهام، کاربرانی که سکه های خود را به خطر می ندرزند می توانند به تعداد نمایندگان برای ایجاد یک بلوک جدید رای دهند. EOS و Cardano نمونه هایی از اثبات نمایندگی ارزهای سهام هستند.
 • اثبات اقتدار: بلاک چین هایی که از اثبات اقتدار استفاده می کنند، به گره های خاصی که به عنوان مقامات شناخته می شوند، با مجوز خاص برای اعتبار و ایجاد بلوک های جدید تکیه می کنند.
 • اثبات سوختگی: برای شرکت در استخراج در یک شبکه اثبات سوختگی، شرکت کنندگان جدید باید “سوزاندن” (یک اصطلاح برای ارسال به کیف پول که در ان سکه ها قابل بازیابی نیستند، به طور موثر انها را از بین می برد). هرچه یک حساب ارز بیشتری بسوزد، احتمال انتخاب شدن برای تایید بلوک بعدی و کسب پاداش بیشتر است. Slimcoin از روش اثبات سوختگی استفاده می کند.۱۳
 • اثبات ظرفیت: با اثبات ظرفیت، گره هایی با بیشترین فضای هارد دیسک اختصاص داده شده به پروژه در بهترین موقعیت برای اعتبار بلوک بعدی و کسب پاداش هستند. ارز Signum از این روش اعتبار سنجی استفاده می کند.
 • اثبات زمان سپری شده: اثبات زمان سپری شده شبیه به اثبات کار به معدنچیان متکی است، اما از یک سیستم قابل اعتماد برای کاهش رقابت و مصرف انرژی استفاده می کند. اینتل این روش را توسعه داد. سکه Sawtooth Hyperledger متکی به اثبات زمان سپری شده است.

چه معنایی برای سرمایه گذاران فردی دارد

برای سرمایه گذاران فردی، اثباترمزارزها سهام، هزینه پایین تر و روش کارامدتری برای خرید، فروش و تجارت ارزها ارائه می دهد. این باعث می شود انها برای معاملات روزمره مفیدتر از ارزهایی باشند که به اثبات کار متکی هستند.

با توجه به اینکه اثبات سهام نیاز به قدرت محاسباتی کمتری نسبت به اثبات کار دارد، تاثیر زیست محیطی معاملات در ان شبکه را کاهش می دهد. این می تواند عاملی باشد که بر سرمایه گذاران تاثیر می بگذارد، به ویژه از انجا که سوالاتی در مورد مصرف انرژی بیت کوین و اثرات زیست محیطی وجود دارد.

کاربران در برخی از اثبات های محول شده از زنجیره های سهام می توانند مقادیر کمی از رمزارز را در کیف پول خود قرار دهند تا پاداش هایی را برای ایجاد بلوک های جدید یا اعتبار سنجی های معامله کسب کنند.

برای کسانی که قصد دارندرمزارزهارا از طریق استخراج به دست اورند، پروتکل اثبات سهام، از تجهیزات کامپیوتری گران قیمت استخراج ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. شمارش آرا: ۱

تا الان رای ندادیم! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x