Token Non-Fungible (NFT): معنی ان چیست و چگونه کار می کند

درک کنید که چگونه و چرا NFT ها امروز استفاده می شود

 

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن های غیر قابل تعویض (NFT) دارایی هایی هستند که از طریق یک بلاک چین توکن شده اند. به انها کدهای شناسایی منحصر به فرد و ابرداده اختصاص داده می شود که انها را از سایر نشانه ها متمایز می کند.

NFT ها را می توان با پول، ارزهای رمزنگاری شده یا سایر NFT ها معامله و مبادله کرد – همه چیز بستگی به ارزش بازار و صاحبان انها دارد. به عنوان مثال، شما می توانید از یک مبادله برای ایجاد یک توکن برای تصویر یک موز استفاده کنید. برخی از مردم ممکن است میلیون ها دلار برای NFT ها پرداخت کنند، در حالی که دیگران ممکن است فکر کنند که بی ارزش است.

ارزهای رمزنگاری شده نیز توکن هستند؛ با این حال، تفاوت کلیدی این است که دو ارز رمزنگاری شده از یک بلاک چین قابل تعویض هستند – انها قابل تعویض هستند. دو NFT ها از یک بلاک چین می توانند یکسان به نظر برسند، اما قابل تعویض نیستند.

کلیدی

 • NFT ها (نشانه های غیر قابل تعویض) نشانه های رمزنگاری منحصر به فردی هستند که در یک بلاک چین وجود دارند و نمی توانند تکرار شوند.
 • NFT ها می تواند موارد دیجیتال یا دنیای واقعی مانند اثار هنری و املاک و مستغلات را نشان دهد.
 • “توکن سازی” این دارایی های ملموس در دنیای واقعی باعث می شود خرید، فروش و تجارت انها کارامدتر شود و احتمال تقلب را کاهش دهد.
 • NFT ها می تواند هویت افراد، حقوق مالکیت و غیره را نشان دهد.
 • جمع اوری کنندگان و سرمایه گذاران در ابتدا به دنبال NNFT ها پس از اگاهی بیشتر مردم از انها بودند، اما محبوبیت انها از ان زمان کاهش یافته است.

تاریخچه توکن های غیر قابل تعویض (NFT)

NFT ها مدت ها قبل از اینکه در جریان اصلی محبوب شوند ایجاد شده اند. گزارش شده است که اولین NFT ها فروخته شده “Quantum” بود که توسط Kevin McKoy در سال ۲۰۱۴ در یک بلاک چین (Namecoin) طراحی و توکن شد و سپس در سال ۲۰۲۱ در Ethereum فروخته شد.

NFT ها پس از استاندارد ERC-721 (درخواست اتریوم برای اظهار نظر # ۷۲۱) ساخته شده است که دیکته می کند که چگونه مالکیت منتقل می شود، روش های تایید معاملات و نحوه رسیدگی به برنامه های کاربردی انتقال ایمن (در میان سایر الزامات). ۲ استاندارد ERC-1155، که شش ماه پس از ERC-721 تایید شده است، با دسته بندی چندین توکن غیر قابل تعویض در یک قرارداد واحد، ERC-721 را بهبود می بخشد و هزینه های معامله را کاهش می دهد.

چگونه NFT ها کار می کنند

NFT ها از طریق فرایندی به نام minting ایجاد می شوند که در ان اطلاعات NFT ها در یک بلاک چین ثبت می شود. در سطح بالا، فرایند ضرب شامل یک بلوک جدید ایجاد می شود، اطلاعات NFT ها توسط یک اعتبار سنج تایید می شود و بلوک بسته می شود. این فرایند ضرب اغلب مستلزم ترکیب قراردادهای هوشمند است که مالکیت و مدیریت انتقال NFT ها را به عهده می گیرد.

همانطور که توکن ها ضرب می شوند، به انها یک شناسه منحصر به فرد اختصاص داده می شود که به طور مستقیم به یک ادرس بلاک چین مرتبط است. هر توکن یک مالک دارد و اطلاعات مالکیت (به عنوان مثال ادرسی که توکن ضرب شده در ان قرار دارد) در دسترس عموم است. حتی اگر ۵۰۰۰ NFT ها از همان مورد دقیق ضرب شود (شبیه به بلیط های پذیرش عمومی به یک فیلم)، هر نشانه دارای یک شناسه منحصر به فرد است و می تواند از دیگران متمایز شود.

بلاک چین و Fungibility

مانند پول فیزیکی، ارزهای رمزنگاری شده معمولا از دیدگاه مالی قابل تعویض هستند، به این معنی که می توان انها را معامله یا مبادله کرد. به عنوان مثال، یک بیت کوین همیشه از نظر ارزش برابر با بیت کوین دیگری در یک مبادله خاص است، شبیه به اینکه چگونه هر اسکناس دلاری ارز ایالات متحده دارای ارزش مبادله ضمنی ۱ دلار است. این ویژگی قابلیت انتقال، ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان یک واسطه امن برای معامله در اقتصاد دیجیتال مناسب می کند.۵

به همین دلیل، TNFT ها پارادایم رمزنگاری را با ایجاد هر توکن منحصر به فرد و غیر قابل جایگزینی تغییر می دهد و غیرممکن است که یک توکن غیر قابل تعویض “برابر” با دیگری باشد. انها نمایندگی دیجیتال دارایی ها هستند و به گذرنامه های دیجیتال تشبیه شده اند زیرا هر توکن حاوی یک هویت منحصر به فرد و غیر قابل انتقال است تا ان را از سایر توکن ها متمایز کند. انها همچنین قابل گسترش هستند، به این معنی که شما می توانید یک NFT ها را با دیگری ترکیب کنید تا یک NFT ها سوم و منحصر به فرد ایجاد کنید.

نمونه هایی از NFT ها

شاید معروف ترین مورد استفاده برای NFT ها است که از cryptokitties. cryptokitties که در نوامبر ۲۰۱۷ راه اندازی شد، نمایش دیجیتال گربه ها با شناسایی منحصر به فرد در بلاک چین اتریوم است. هر گربه منحصر به فرد است و قیمت متفاوتی دارد. انها در میان خود “تولید مثل” می کنند و فرزندان جدیدی را با ویژگی ها و ارزش های دیگر در مقایسه با “والدین” خود ایجاد می کنند.

در عرض چند هفته کوتاه از راه اندازی انها، cryptokitties یک پایگاه طرفداران را به دست اورد که ۲۰ میلیون دلار اتر را برای خرید، تغذیه و پرورش انها صرف کرد. برخی از علاقه مندان حتی بیش از ۱۰۰،۰۰۰ دلار برای این تلاش هزینه کرده اند.۶ اخیرا، باشگاه قایق بادبانی میمون خسته شده توجه بحث برانگیزی را برای قیمت های بالا، دنبال کردن افراد مشهور و سرقت های برجسته برخی از ۱۰،۰۰۰ NFT ها خود به دست اورده است.

بخش عمده ای از بازار قبلی برای NFT ها در اطراف هنر دیجیتال و کلکسیون متمرکز بود، اما ان را به خیلی بیشتر تکامل یافته است. به عنوان مثال، بازار محبوب NFT ها OpenSea دارای چندین دسته NFT ها است:

 • عکاسی: عکاسان می توانند کار خود را نشانه گذاری کنند و مالکیت کامل یا جزئی را ارائه دهند. به عنوان مثال، کاربر OpenSea erubes1 دارای مجموعه ای از “تقاطع اقیانوس” از عکس های زیبا اقیانوس و گشت و گذار با چندین فروش و صاحبان است.
 • ورزش: مجموعه ای از هنر دیجیتال بر اساس افراد مشهور و شخصیت های ورزشی.
 • کارت های معاملاتی: کارت های معاملاتی دیجیتال Tokenized. برخی از انها کلکسیونی هستند، در حالی که دیگران را می توان در بازی های ویدئویی معامله کرد.
 • سودمندی: NFT ها که می تواند عضویت را نشان دهد یا مزایای ان را باز کند.
 • دنیای مجازی: VIrtual World NFT ها مالکیت هر چیزی را از پوشیدنی های اواتار گرفته تا اموال دیجیتال به شما اعطا می کند.
 • هنر: یک دسته کلی از NFT ها که شامل همه چیز از پیکسل تا هنر انتزاعی است.
 • کلکسیون ها: Bored Ape Yacht Club، Crypto Punks و Pudgy Panda نمونه هایی از NFT ها در این دسته هستند
 • نام دامنه: NFT ها که مالکیت نام دامنه را برای وب سایت (های) شما نشان می دهد
 • موسیقی: هنرمندان می توانند موسیقی خود را نشانه گذاری کنند و به خریداران حقوقی را که هنرمند می خواهد داشته باشند، اعطا کنند

مزایای توکن های غیر قابل تعویض

شاید اشکارترین مزیت NFT ها بهره وری بازار باشد. توکن سازی یک دارایی فیزیکی می تواند فرایندهای فروش را ساده تر کند و واسطه ها را حذف کند. NFT ها که اثار هنری دیجیتال یا فیزیکی را در یک بلاک چین نشان می دهد می تواند نیاز به عوامل را از بین ببرد و به فروشندگان اجازه می دهد تا به طور مستقیم با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنند (با فرض اینکه هنرمندان می دانند که چگونه NFT ها خود را ایمن میزبانی کنند).

سرمایه گذاری

NFT ها همچنین می تواند برای ساده سازی سرمایه گذاری استفاده شود. به عنوان مثال، شرکت مشاوره ارنست و یانگ در حال حاضر یک راه حل NFT ها برای یکی از سرمایه گذاران شراب خوب خود را با ذخیره سازی شراب در یک محیط امن و استفاده از NFT ها برای محافظت از منشا ان توسعه داده است.

املاک و مستغلات نیز می توانند توکنیزه شوند – یک ملک می تواند به بخش های مختلف تقسیم شود که هر کدام حاوی ویژگی های مختلف است. به عنوان مثال، یکی از بخش ها ممکن است در کنار دریاچه باشد، در حالی که دیگری نزدیک به جنگل است. بسته به ویژگی های ان، هر قطعه زمین می تواند منحصر به فرد، قیمت متفاوت و نشان داده شده توسط NFT ها باشد. تجارت املاک و مستغلات، یک امر پیچیده و بوروکراتیک، می تواند با ترکیب ابرداده های مربوطه به یک NFT ها منحصر به فرد مرتبط با تنها بخش مربوطه از اموال ساده شود.

NFT ها می تواند مالکیت را در یک کسب و کار نشان دهد، بسیار شبیه سهام – در واقع، مالکیت سهام در حال حاضر از طریق دفاتر کل که حاوی اطلاعاتی مانند نام سهامدار، تاریخ صدور، شماره گواهی و تعداد سهام است، ردیابی می شود. بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده و امن است، بنابراین صدور TNFT ها برای نشان دادن سهام در خدمت همان هدف صدور سهام است. مزیت اصلی استفاده از NFT ها و بلاک چین به جای یک دفتر کل سهام این است که قراردادهای هوشمند می توانند انتقال مالکیت را خودکار کنند – هنگامی که سهم NFT ها فروخته می شود، بلاک چین می تواند از هر چیز دیگری مراقبت کند.

امنیت

توکن های غیر قابل تعویض نیز در امنیت هویت بسیار مفید هستند. به عنوان مثال، اطلاعات شخصی ذخیره شده در یک بلاک چین تغییر ناپذیر نمی تواند توسط هر کسی که کلید ندارد، قابل دسترسی، سرقت یا استفاده باشد.

NFT ها همچنین می تواند سرمایه گذاری را با تقسیم دارایی های فیزیکی مانند املاک و مستغلات دموکراتیزه کند. تقسیم یک دارایی املاک و مستغلات دیجیتال بین چندین مالک بسیار اسان تر از یک دارایی فیزیکی است. این اخلاق توکن سازی نباید به املاک و مستغلات محدود شود. می تواند به دارایی های دیگر مانند اثار هنری گسترش یابد. بنابراین، یک نقاشی همیشه نباید یک مالک داشته باشد. در عوض، چندین نفر می توانند سهمی از ان را خریداری کنند و مالکیت کسری از نقاشی فیزیکی را به انها منتقل کنند. چنین ترتیباتی می تواند ارزش و درامد ان را افزایش دهد زیرا افراد بیشتری می توانند بخش هایی از هنر گران قیمت را نسبت به کسانی که می توانند کل قطعات را خریداری کنند، خریداری کنند.

چگونه می توانم NFT ها بخرم؟

بسیاری از TNFT ها را تنها می توان با اتر (ETH) خریداری کرد، بنابراین داشتن برخی از این رمزنگاری و ذخیره سازی ان در کیف پول دیجیتال معمولا اولین گام است. شما می توانید NFT ها را از طریق هر یک از بازارهای انلاین NFT، از جمله OpenSea، Rarible و SuperRare خریداری کنید.

ایاNFT ها امن است؟

توکن های غیر قابل تعویض، که از تکنولوژی بلاک چین مانند رمزنگاری استفاده می کنند، به طور کلی غیرممکن است. با این حال، لینک ضعیف در تمام بلاک چین ها کلید NFT ها شما است. نرم افزاری که کلیدها را ذخیره می کند می تواند هک شود و دستگاه هایی که کلیدها را در ان نگه می دارید می توانند از بین بروند یا نابود شوند – بنابراین مانترا بلاک چین “کلیدهای شما نیست، نه سکه شما” در مورد NFT ها و همچنین رمزنگاری اعمال می شود. NFT ها تا زمانی که کلیدهای شما به درستی ایمن باشند، ایمن هستند.

Non-Fungible به چه معناست؟

Fungibility قابلیت تعویض کالاها را توصیف می کند. به عنوان مثال، فرض کنید سه نت با چهره های خندان یکسان روی انها کشیده شده است. هنگامی که شما یکی از انها را نشانه گذاری می کنید، ان یادداشت از دیگران قابل تشخیص است – غیر قابل تعویض است. دو نت دیگر غیر قابل تشخیص هستند، بنابراین هر کدام می توانند جای دیگری را بگیرند.

نتیجهٔ نهایی

توکن های غیر قابل تعویض تکامل مفهوم نسبتا ساده ارزهای رمزنگاری شده هستند. سیستم های مالی مدرن شامل سیستم های تجاری و وام پیچیده برای انواع مختلف دارایی، از املاک و مستغلات به قراردادهای وام به اثار هنری است. با فعال کردن نمایندگی های دیجیتال دارایی ها، NFT ها یک گام به جلو در بازافرینی این زیرساخت است.

مطمئنا، ایده بازنمایی دیجیتال دارایی های فیزیکی جدید نیست و استفاده از شناسایی منحصر به فرد نیست. با این حال، هنگامی که این مفاهیم با مزایای یک بلاک چین مقاوم در برابر دستکاری با قراردادهای هوشمند و اتوماسیون ترکیب می شوند، به یک نیروی قوی برای تغییر تبدیل می شوند.

سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده و سایر پیشنهادات اولیه سکه (“ICO”) بسیار خطرناک و سوداگرانه است و این مقاله توصیه Investopedia یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده یا سایر ICO ها نیست. از انجا که وضعیت هر فرد منحصر به فرد است، یک حرفه ای واجد شرایط همیشه باید قبل از تصمیم گیری های مالی مشورت شود. Investopedia هیچ نمایندگی یا ضمانتی در مورد دقت یا به موقع بودن اطلاعات موجود در اینجا ارائه نمی دهد.

به این مقاله امتیاز دهید

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. شمارش آرا: ۱

تا الان رای ندادیم! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x