چگونه الگوی زیگزاگ را تجزیه و تحلیل کنیم – سطح متوسط

الگوی زیگزاگ یک ساختار سه موجی است که تعداد محدودی از تغییرات را دارد. در این اموزشی، ما نحوه تجزیه و تحلیل الگوی زیگزاگ را تحت دیدگاه سطح متوسط ارائه خواهیم داد.

 

الگوی زیگزاگ الیوت

R.N. Elliott در کار خود اصل موج، زیگزاگ را به عنوان یک شکل اصلاحی توصیف کرد که از یک توالی داخلی تعریف شده توسط ۵-۳-۵ پیروی می کند.

تحلیلگر تجزیه و تحلیل موج باید در نظر بگیرد که الگوهای اصلاحی به راحتی قابل تشخیص نیستند در حالی که ساختار کامل نیست. با این حال، ان را نتایج اشکار و مفید برای پیش بینی پس از تشکیل کامل است.

زیگزاگ ساخت و ساز

گلن نیلی، در کار خود Mastering Elliott Wave، ساخت زیگزاگ را به شرح زیر توصیف می کند:

  1. موج A نباید بیش از ۶۱.۸ درصد از موج تکانشی را دنبال کند.
  2. موج B باید حداقل ۱٪ از موج A را ردیابی کند، اما نباید از ۶۱.۸٪ موج A تجاوز کند.
  3. موج C باید حداقل کمی فراتر از انتهای موج A به پایان برسد.
  4. اگر موج B بیش از ۶۱.۸ درصد از موج A را ردیابی کند، بنابراین حرکت توسعه یافته با پایان موج B مطابقت ندارد. در این مورد، حرکت تحقق یافته مربوط به بخشی از یک موج پیچیده B است.

شکل زیر مراحل ساخت الگوی زیگزاگ را که قبلا شرح داده شده است نشان می دهد.

انواع زیگزاگ

با توجه به گسترش موج C، الگوی زیگزاگ به عنوان نرمال، گسترش یافته یا کوتاه طبقه بندی می شود.

زیگزاگ طبیعی: در این مورد، موج C می تواند بین ۶۱.۸٪ تا ۱۶۱.۸٪ گسترش موج A برسد. در مورد موج B، این بخش بیش از ۶۱.۸٪ از موج A را ردیابی نمی کند و موج C نباید بیش از ۱۶۱.۸٪ از موج A گسترش یابد.

زیگزاگ کوتاه شده: این شکل گیری کمتر از دو تغییر الگوی زیگزاگ دیگر است. علاوه بر این، موج C نباید کمتر از ۳۸.۲٪ از موج A باشد، اما نه بیشتر از ۶۱.۸٪ موج A.

هنگامی که موج C به پایان می رسد، مسیر بعدی باید حداقل ۸۱٪ از کل تشکیل زیگزاگ را ردیابی کند. به گفته نیلی، این الگو احتمالا در یک ساختار مثلثی ظاهر می شود.

زیگزاگ گسترده: این تنوع با داشتن یک موج C طولانی تر از دو مدل دیگر مشخص می شود که از ۱۶۱.۸٪ موج A پیشی می گیرد، شبیه به یک دنباله تکانشی است.

پس از تکمیل موج C، مسیر بعدی تمایل به ردیابی حداقل ۶۱.۸٪ از موج C دارد.  

فرایند کانالیزاسیون

برای کانالیزه کردن یک سازند زیگزاگ، تحلیلگر موج باید به موج A و انتهای موج B توجه کند.

فرایند کانال سازی با ردیابی یک خط پایه اغاز می شود که منشا موج A را به انتهای موج B متصل می کند، سپس با استفاده از این خط، یک خط موازی در انتهای موج A پیش بینی می شود. 

اگر تحلیلگر موج با یک الگوی زیگزاگ مواجه شود، شکل گیری اصلاحی می تواند در داخل کانال حرکت کند، ان را نقض کند، اما هرگز به شیوه ای مماس به کانال حرکت نمی کند. اگر این اتفاق بیفتد، توالی اصلاحی ممکن است با یک اصلاح پیچیده مطابقت داشته باشد.

در نهایت، هنگامی که قیمت خط پایه O-B را نقض می کند، می توانیم نتیجه بگیریم که الگوی زیگزاگ به پایان رسید.

نزدک e-mini و الگوی زیگزاگ ان

رقم زیر نشان دهنده NASDAQ در بازه زمانی ۱۲ ساعته ان است. این نمودار روند صعودی را نشان می دهد که شاخص تکنولوژیکی در تظاهرات کریسمس ۲۰۱۸ در ۵،۸۲۰.۵۰ امتیاز توسعه یافته است.

توالی صعودی تکانشی حرکت پنج موج داخلی خود را در ۷،۸۷۹.۵۰ امتیاز در تاریخ ۲۴ اوریل ۲۰۱۹ تکمیل کرد، از جایی که قیمت شروع به توسعه یک الگوی زیگزاگ اصلاحی کرد.

همانطور که در اخرین شکل نشان داده شده است، موج (a) به رنگ ابی به عنوان یک ساختار پنج موج به نظر می رسد که در تاریخ ۱۳ مه ۲۰۱۹ با ۷۲۹۰ امتیاز به پایان رسید. پای دوم الگوی زیگزاگ نزدیک به ۶۱.۸٪ از موج (a) پیشرفت کرد که نیاز به ساخت زیگزاگ را براورده می کند.

مسیر نزولی بعدی، مربوط به موج (c) باعث کاهش دوم در پنج موج شد و فراتر از ۶۱.۸٪ و زیر ۱۶۱.۸٪ از (a) کاهش یافت که ما را به این نتیجه می رساند که نوع الگوی زیگزاگ طبیعی است.

در عین حال، ما مشاهده می کنیم که قیمت خط پایین کانال نزولی را نقض نمی کند. با این حال، هنگامی که NASDAQ بالاتر از خط بالایی کانال نزولی صعود کرد، ساختار اصلاحی به پایان رسید و راه را برای موج انگیزه بعدی باز کرد.

نتیجه

در این مقاله اموزشی، ویژگی های الگوی زیگزاگ را بررسی کردیم و اینکه چگونه تحلیلگران موج می توانند از نوع دیگری از شکل گیری اصلاحی متمایز شوند.

در عین حال، ابزارهای فیبوناچی نشان دهنده یک راه مفید برای تایید ساختاری است که بازار را توسعه می دهد. در این زمینه، این دانش به تحلیلگر موج اجازه می دهد تا مناطق بالقوه واکنش را شناسایی کند، که ما را قادر می سازد تا در روند ترکیب کنیم.

در مقاله بعدی، الگوی مثلث و نحوه تشخیص تغییرات ان را بررسی خواهیم کرد.

خوانش های پیشنهادی

  • نیلی، G.؛ تسلط بر موج الیوت: ارائه روش نیلی؛ کتاب ویندزور؛ ۲nd Edition (1990).
  • Prechter، R.؛ اثار اصلی R. N. Elliott کتابخانه کلاسیک جدید؛ ۲nd Edition (1990).

به این مقاله امتیاز دهید

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. شمارش آرا: ۲

تا الان رای ندادیم! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 Comment
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Ilhom

 الگوی زیگزاگ یک ساختار سه موجی است که تعداد محدودی از تغییرات را دارد. این الگو توسط R.N. Elliott به عنوان یک شکل اصلاحی توصیف شده است که از یک توالی داخلی تعریف شده توسط ۵-۳-۵ پیروی می کند. با توجه به گسترش موج C، الگوی زیگزاگ به عنوان نرمال، گسترش یافته یا کوتاه طبقه بندی می شود. برای کانالیزه کردن یک سازند زیگزاگ، تحلیلگر موج باید به موج A و انتهای موج B توجه کند. در نهایت، هنگامی که قیمت خط پایه O-B را نقض می کند، می توانیم نتیجه بگیریم که الگوی زیگزاگ به پایان رسید.

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x